Na téma
hubnutí a
diety už bylo napsáno mnoho článků a rad, ale množství z nich je zavádějících nebo vyloženě nesmyslných. Jaké jsou nejčastější omyly, týkající se hubnutí, kterým mnoho lidí věří?
Žádné jídlo po 18. hodině?
Jedním z nejčastějších mýtů je přesvědčení, že večer po 18. hodině bychom už neměli nic jíst. Když si odmyslíme to, že je to absolutní nesmysl už jen proto, že každý chodí spát v jinou dobu a jsou lidé, co třeba nespí v noci, ale přes den, tak i pro lidi, kteří vstávají brzy ráno a chodí spát před půlnocí nemá toto pravidlo žádný význam. Důležité je spíše jíst průběžně během celého dne a poslední jídlo si dát pokud možno max. dvě hodiny před spaním.
Stačí jíst méně?
Nestačí. Mnoho lidí si myslí, že aby snížili svou váhu, tak stačí když prostě omezí množství jídla. V krátkodobém horizontu tak sice mohou pár kilo zhubnout, nicméně po nějaké době dojde k tzv. jojo efektu a člověk nejen, že nabere kila zpátky, ale mnohdy nakonec dosáhne ještě vyšší váhy než měl před dietou. Důležitá je celková změna jídelníčku a hlavně pravidelný pohyb.
Náplasti na hubnutí nebo léky?
Často lidé podléhají kouzlu reklamy a kupují si zbytečně drahé náplasti nebo léky, pomocí kterých čekají že sníží svoji váhu. Beze změny jídelníčku však stejně redukce váhy nedosáhnou a jen zbytečně vyhodí peníze. Při správné životosprávě jsou pak léky na hubnutí nebo jiné přípravky zbytečné. Naopak některé léky mohou i poškodit zdraví.
Stačí dostatek pohybu a sportu?
Aby člověk opravu dokázal snížit svou hmotnost, je potřeba nejen dostatek pravidelného pohybu, ale i celková změna jídelníčku. Člověk, který jí samá nezdravá jídla, pije jen sladké limonády a neustále se přejídá, nemůže zhubnout jen na základě toho,že sportuje. Stačí jen trochu upravit svůj jídelníček, omezit sladká a tučná jídla, zařadit více ovoce a zeleniny a v kombinaci se sportem pak jdou kila dolů.